Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

İş ve Trafik Kazası Davaları

8

İş ve Trafik Kazası Davaları

Trafik iş Kazası Nedir ?

İşçinin işe gelip giderken veya işverenin emir ve talimatı altındaki seyahati sırasında meydana gelen kaza iş kazasıdır.

İş Kazasında ne yapmak gerekiyor?

5521 Sayılı İş Mahkemeleri Kanunu 5. maddesine göre, iş mahkemelerinde açılacak her dâva, açıldığı tarihte dava olunanın Türk Medeni Kanunu gereğince ikametgâhı sayılan yer mahkemesinde bakılabileceği gibi, işçinin işini yaptığı işyeri için yetkili mahkemede de bakılabilir. Bunlara aykırı sözleşme muteber sayılmaz.Davalının ikametgahı ve işyerinin bulunduğu yerdeki mahkemelerde dava açılabilir. Ancak burada Trafik kazası davasının mı iş kazası davasının mı önce açılması gerektiği çok önemli olduğundan davalar dikkatle açılmalıdır. Bu durum hem davanın nerede açılacağını hem de nasıl bir yöntem izleneceğini ortaya koyacaktır. Bu nedenle işçinin trafik iş kazası geçirmesi halinde önce hukuki destek almalı sonra harekete geçmelidir. Bilindiği üzere hukuki hataları düzeltebilmek bazen çok güç bazen de imkansızdır. Önce danışın sonra hareket edin.

Trafik Kazası Tazminatı – Trafik İş Kazası Davası için Soru-cevap

Kimler dava açabilir?
Bu hususta ikili bir ayrım söz konusudur. Eğer trafik kazası mağduru hayatta ise borçlar kanunun 41. 45. Ve 47. Maddeleri uyarınca bizzat kendisi maddi ve manevi tazminat davası açabilir. Eğer mağdur vefat etmiş ise onun vefatı ile maddi ve manevi zarar gören yakınları, annesi, babası, eşi, çocukları, kardeşleri, nişanlısı, bakım ve desteği altındaki kişiler maddi ve manevi zararlarının tazmini için dava çama hakkına sahiptirler.. Mağdur ölmeden evvel tazminat davası açtıysa yine bu kişiler davaya devam edebilirler.